Prva instalacija Cisco WebEx sistema u BiH
Web-konferencijska predavanja iz Slovenije studentima širom BiH
Visoka škola eMPIRICA je u februaru 2013. godine realizovala prvo u nizu web-konferencijskih predavanje, gdje su predavači bili eminentni profesori iz Slovenije. Za potrebe ovih predavanja je do jula 2013. godine korišten ARNES-ov (Academic and Research Network of Slovenia) Adobe Connect sistem.
Od oktobra 2013. godine Visoka škola eMPIRICA za potrebe web-konferencijskih predavanja koristi vlastiti sistem Cisco WebEx, koji je po prvi puta dostupan na nekoj visokoškolskoj ustanovi u BiH kao vlastiti servis. Radi se o jedinoj instalaciji WebEx sistema na području BiH do sada. O kakvom rješenju je riječ govori i podatak da Cisco ubraja WebEx u top-pet svojih proizvoda i rješenja. S obzirom da studenti eMPIRICE već imaju iskustva u web-konferencijskim predavanjima, prelazak na novo tehnološko rješenje koje koristi preko 3.000.000 korisnika u svijetu nije im predstavljalo problem, a sama usluga je značajno unaprijeđena.
Mogućnosti koje WebEx pruža svojim korisnicima uključuje podršku za održavanje sastanka, predavanja, treninga (prijenos videa i zvuka između učestvujućih strana u realnom vremenu), zatim omogućava zajednički rad, dijeljenje prezentacija, aplikacija i drugih sadržaja između učesnika koji se nalaze na različitim lokacijama i koji koriste različite uređaje, budući da je za korisnike u pokretu dostupna i mobilna aplikacija WebEx-a (m-learning). Virtualnoj WebEx učionici redovni studenti eMPIRICE pristupaju iz učionice u Brčkom, a studenti na daljinu se uključuju sa svojih lokacija – od kuće ili posla, iz raznih gradova BiH.Tokom realizacije web-konferencijskih predavanja učesnik, koji se u WebEx terminologiji naziva host-om (obično profesor), ima kontrolu u kreiranoj virtualnoj učionici u pogledu davanja dozvole za prisustvo ili prava riječi učesnicima koji sudjeluju u konferenciji (studenti). WebEx također omogućava da i drugi učesnici konferencije preuzimaju kontrolu nad aplikacijama u cilju prezentiranja nekog rada ili rješavanja određenih zadataka (studenti – prezenteri). Jedna od značajnih mogućnosti WebEx-a je snimanje web-konferencijskih predavanja tako da studenti koji nisu u mogućnosti da prisustvuju predavanjima u zakazano vrijeme mogu kasnije pogledati snimak predavanja.
Visoka škola eMPIRICA ima dogovorenu dugoročnu saradnju sa eminentnim profesorima sa Univerziteta u Mariboru, Visoke šole za poslovne vede iz Ljubljane i Tehničkog univerziteta u Grazu, te vrhunskim ICT stručnjacima iz Hrvatske, Slovenije i SAD-a, sa ciljem da svojim studentima obezbijedi pristup savremenim iskustvima u ICT oblasti i podučavanje od strane svjetski priznatih predavača i stručnjaka. WebEx je samo jedno od naprednih rješenja za podršku e-učenju koji se na eMPIRICI koriste u tu svrhu. U nastavi na Visokoj školi eMPIRICA koriste se i druge obrazovne tehnologije zasnovane na ICT-u, od kojih je najznačajnija upotreba LMS/LCMS sistema za e-učenje putem Interneta pod nazivom e-campus, koji omogućava razvoj i isporuku multimedijalnih, interaktivnih obrazovnih sadržaja kao i kreiranje naprednog virtualnog obrazovnog okruženja za podršku e-učenju (www.ecampus.ba), te vlastiti YouTube kanal za isporuku video-baziranih obrazovnih sadržaja.