Inspirativna iskustva naše studentice tokom mobilnosti u Ljubljani
Naida Brodlić, studentica treće godine studijskog programa Poslovna informatika na Visokoj školi eMPIRICA u Brčkom podijelila je sa nama svoje impresije nakon povratka sa jednosemestralnog boravka u Erasmus+ studentskoj mobilnosti na Visokoj školi za poslovne nauke u Ljubljani:
“Kažu: “Sve što je lijepo, kratko traje”, pa tako se i moj Erasmus+, u slovenskoj prijestolnici Ljubljani, završi.
Slovenija je u samom srcu Evrope i Slovenci imaju tu sreću da im je zemlja lako dostupna sa koje god strane svijeta da se dođe, ali i obratno.
Kao studentica eMPIRICE imala sam sreću da tokom ljetnog semestra ak. 2016./2017. godine idem na razmjenu u partnersku Školu za poslovne nauke u Ljubljani, a ono što je najbitnije jeste to što su svi predmeti koje sam slušala i polagala u Ljubljani priznati na eMPIRICI kroz kreditnu mobilnost studenata. Dakle, nema onog straha – joj da li ću izgubiti pola godine, godinu na svom fakultetu zbog razmjene. Ne, nećete, jer cilj Erasmus+ programa mobilnosti nije da vas unazadi, već da podstakne mlade ljude na obrazovanje, širenje vidika, upoznavanja novih kultura i još mnogo toga.
Šta sam dobila ovom Erasmus+ razmjenom?
1. Veće šanse za posao!
Studiranje ‘vani’ je više od samog promoviranja akademskog obrazovanja i razvijanja ličnosti, jer imati u CV-ju i obrazovanje van BiH je veliki plus kod poslodavaca, ali i samih kandidata. Također, studij u inostranstvu je poseban kako bi studentima ‘otvorio oči’ i omogućio im da vide kako je živjeti u razvijenijim zemljama od naše.
2. Drugačiji način studiranja!
Iskusila sam novi načini rada i razvila nove sposobnosti, pobijedila nove izazove i riješila nove probleme. Kao student, mogla sam birati predavanja/kurseve koja ću posjećivati u toku semestra i koje ispite ću polagati. To nudi lakše raspoređivanje vremena i obaveza, a sistem je vrlo fleksibilan i od posebne koristi za studente koji rade.
3. Najbolji način da se nauči strani jezik!
Ne postoji bolji i učinkovitiji način za učenje stranog jezika, od samog boravka u toj državi. Svakodnevno okruženje te jednostavno ‘primora’ da naučiš jezik tog područja. Jezične barijere ne bi smjele biti problem za prijavu na ovakve programe, kao što je Erasmus+. Meni lično nije trebalo mnogo vremena da se prilagodim životu u Ljubljani, posebno uz činjenicu da je jezik vrlo sličan našem. Dvije sedmice su bile dovoljne da se upoznam sa gradom, naučim nešto slovenačkog jezika, ali i da se naviknem na nove uslove života. Studirala sam na slovenačkom jeziku, živjela u jednom od studentskih domova, te sam se upoznala i sprijateljila sa ljudima iz različitih zemalja (Slovenija, Indija, Nepal, Balkanske zemlje, i dr.). Studentice Visoke škole za poslovne nauke u Ljubljani (koje u sklopu svog školovanja obavljaju praksu za rad sa strancima) su se brinule oko organizacija različitih društvenih događaja: partya, zajedničkog učenja slovenačkog jezika, putovanja,…
4. Prilika da putuješ!
Na raspolaganju su mi bile raznolike mogućnosti: putovanja sa prijateljima, samostalna putovanja, putovanja koja organizuje Erasmus Student Network Ljubljana,… Praznici i vikendi su mi dopuštali da putujem i upoznam samu Sloveniju, ali i mnoge druge države (Italiju, Austriju,…). Tako to ide, kada se jednom domogneš Evrope i shvatiš da oni ne tretiraju granice kao mi – vrijeme je da se Šengen osjeti punim plućima. A mene i moje prijatelje ništa nije moglo sputati da za vikend npr. skoknemo na krstarenje do Venecije za 30€. Postoje i jeftini letovi u druge države, a sve je to moguće uz Erasmus+ stipendiju, koja je meni omogućila da putujem i živim bez ‘brojanja svakog centa’. 🙂
5. Sticanje novih prijatelja!
To je najbolji dio Erasmusa. Prijatelji. Ljudi. Poznanici. Budući poslovni saradnici. Možda i budući životni partneri, ko zna? Upoznala sam ljude koji žive u Sloveniji, kao i veliki broj drugih internacionalnih studenata, koji tamo studiraju kao što sam i ja.
6. Nove kulture i običaji!
Kulturološke razlike su mnogo više od razlika u jeziku, hrani, izgledu, to je i percepcija, vjerovanje, način života,… Vratila sam se kući mnogo više informisana, sa mnogo širom perspektivom o drugim ljudima i kulturama (zamislite slušati osobu iz Indije koja govori o svojoj kulturi). Studij mi je omogućio da proširim svoje znanje i razumijevanje međunarodnih, političkih, ekonomskih i drugih pitanja.
7. Naučite nešto novo o sebi!
Naučiš biti odgovoran i brinuti se o sebi. Zahvalna sam na tome što sam bila izložena drugim načinima razmišljanja i življenja. Sada imam mnogo novih ideja i perspektiva o sebi i svojoj kulturi, shvatila sam šta mi odgovara a šta ne, i na taj način obogatila svoje životno iskustvo.
Kolege studenti, prijavom na Erasmus+, samo ste na dobitku, nikako na gubitku!“, završava priču o svom Erasmus+ iskustvu naša studentica Naida.
I za kraj, nekoliko slika….