Kako obrazujemo IT stručnjake prepoznatljive na tržištu rada
IT sektor je velika razvojna šansa, kao i prilika za nova radna mjesta. Prema magazinu Forbes, informacijske tehnologije su, pored medicinskog i finansijskog sektora, najprofitabilnija industrijska grana u svijetu.
U BiH je IT sektor u proteklih pet godina porastao za 72%. Procjenjuje se da u ukupnom BDP-u godišnje učestvuje sa 150 miliona maraka. IT sektor može znatno doprinijeti BiH ekonomiji ukoliko se bude ulagalo u popularizaciju i kvalitetnu edukaciju. Nije tajna ni da se u ovoj oblasti može odlično zaraditi, a prednosti su svakako brojne. Od izbora poslodavca, radnog okruženja, pa čak i radnog vremena. No, to vrijedi samo za istinske IT stručnjake, koji posjeduju upotrebljiva znanja i vještine, koje prepoznaje tržište rada.
Kako se postaje uspješan IT stručnjak – prvi i osnovni korak na putu do uspješne IT karijere jeste sticanje KVALITETNOG obrazovanja. Znanja i veštine koje usvojite tokom školovanja oblikovaće vas kao stručnjaka i u velikoj mjeri odrediti vašu dalju karijeru.
Visoka škola eMPIRICA je stoga kreirala takvo obrazovno okruženje u kojem se potencira sticanje upotrebljivih znanja i praktičnih vještina, korištenjem najsavremenije IKT infrastrukture, a kroz uključivanje studenata u naše IT projekte, i obavezan rad na realnoj opremi u okviru laba.
Kako mi na eMPIRICI školujemo IT stručnjake prepoznatljive na tržištu rada? Navodimo jedan primjer:
U sklopu projekta redizajna Informacijskog sistema Visoke škole eMPIRICA i uvođenja novih informacijsko-kumunikacijskih servisa baziranih na hibridnoj Cloud tehnologiji, koji implementiramo u decembru, naši studenti u Brčkom i Tuzli su u sklopu redovne nastave uzeli aktivno učešće u rekonfiguraciji opreme te izradi tehničke dokumentacije i korisničkih uputa.
Osim servisa koji već postoje na Visokoj školi eMPIRICA:
- IP telefonija,
- Cisco WebEx platforma,
- VPN infrastruktura,
- eCampus (LMS/LCMS sistem),
realizacijom ovog projekta uvedena su i nova Cloud rješenja:
- Cisco Spark – koji omogućava online kolaboraciju do 200 korisnika sa integracijom video telepresence uređaja, IP telefona, dijeljenja podataka, Webexa i Smartboarda, te
- Microsoft Azure i Office 365 platforme.